ÇATI UYGULAMALARI
Çatı Üzeri Güneş Enerjisi (PV) Sistemleri ile kendi çatınız üzerinde enerjinizi üreterek ihtiyacınız olan elektriği tamamen ücretsiz olarak sağlayabilirsiniz. Çatı üzerindeki PV panellerde üretilen elektrik, büyüklüğüne göre, evinizin veya tesisinizin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Şebekeden Bağımsız (Off-Grid) Sistemler ile şebekenin olmadığı yerlerde kendi elektriğinizi üretebilir ve akülerde depolayarak güneşsiz saatlerde elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Şebekeye Bağlı (On-Grid) Sistemler ile elektrik ihtiyacınızı bedava karşılayabilir ve üretim ve tüketiminiz arasındaki farkı devlet tarafından garanti edilen bir fiyatla şebekeye satabilirsiniz. Ayrıca şık görünümlü PV sistemler, tasarruf sağlamasının yanı sıra size çevre dostu bir görünüm kazandıracaktır.

Çatı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
- Çatı uygun eğimli olmalıdır.
- Çatı sağlam (statik ve dinamik yüke mukavemetli) olmalıdır.
- Çatının etrafında gölgeye neden olacak, güneşi engelleyecek unsurlar bulunmalıdır.
- Çatı güney cepheli olmalıdır.
- Çatının etrafında toz emisyonuna neden olan tesisler olmamalıdır.

Konutlarda Çatı Üzeri GES Tesislerinde Elektrik Satışı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınan 28.12.2017 tarih ve 7590 sayılı kurul kararı ''Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi ile Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar'' 18.01.2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmış ve çatılarda Güneş Enerjisi Santrali kurmanın önü açılmıştır.

Söz konusu düzenleme ile 10 kW'a kadar kurulu gücü olacak, tip proje hazırlanması uygun görülen, kendi tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücüne kadar üretimi ve tüketimi aynı noktadan bağlı, çatı ve cephe uygulamalı, güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için başvuru ve ihtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesine ilişkin ile bu başvurulara istinaden sunulacak bilgi ve belgeler ile düzenlenecek Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu formatının belirlenmesine yönelik usul ve esaslar belirlenmiştir.

Ayrıca bu düzenleme ile bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü 3 kW'a (3 kW dahil) kadar olan tüketim tesisleri için yapılan güneş enerji sistemi başvurularında doğrudan bağlantı görüşü oluşturulacak ve hemen çağrı mektubu düzenlenecek.

Sahibi oldukları ya da kiraladıkları konutların çatı ve cephesine 10 kW kurulu gücünde Güneş Enerjisi Santrali kuran bir kişi, ortalama olarak aylık 800 TL gelir elde edecek ve elde edilen gelirden gelir vergisi ve stopaj ödemeyecektir.


KURUMSAL Hakkımızda Referanslar
İLETİŞİM Telefon
0532 173 71 14
0532 520 01 26

E-Posta
info@pisolar.com.tr
Pi Solar / Güneş Burada
Mega Tasarım © 2018